Cenné rady

Péče o dřevěné podlahy

Cenné rady, týkající se péče o Vaše parketové nebo masivní dřevěné podlahy:

Pokud se rozhodnete pro dřevěnou podlahu do vašeho interiéru a chcete, aby vám sloužila a byla krásná, měli byste dodržovat následující rady.

Berte na zřetel, že dřevo je přírodní materiál, jenž může být ovlivňován v místnosti existující teplotou a vlhkostí vzduchu. Říká se, že „dřevo dýchá“ , to znamená, že materiál a klima místnosti na sebe vzájemně působí. Při relativně vysoké vlhkosti okolí přijímají dřevěné podlahy vlhkost a zvětšuje svůj objem. Naopak při relativně suchém okolí (během zimního topného období) vydává dřevo vlhkost a zmenšuje se objem dřevěných dílů anebo jednotky kladení.

Důsledkem toho je nepatrná tvorba spár v parketové podlaze během topného období. Nehodnoťte to negativně, nýbrž jako důkaz přirozenosti parketové podlahy. Během topného období pečujte o přídavné zvlhčování vzduchu, jenž prospěje nejen vaší parketové podlaze, ale také dobrému zdravotnímu stavu obyvatel bytu. Důležitý je fakt, že relativní vlhkost vzduchu doporučovaná pro masivní dřevěné podlahy, tedy mezi čtyřicetipěti až šedesátipěti procenty, není ideální jen pro dřevěné podlahy, ale i pro vaše zdraví. Při hodnotách pod třicet procent vysušuje vzduch nejen dřevo, ale také vaše dýchací cesty, pokožku nebo oční spojivky. Nezanedbatelná je při takové vlhkosti ztráta samočisticích vlastností průdušek. Při delších pobytech v nezdravě suchém prostředí vám navíc hrozí zvýšená podrážděnost průdušek, kašel, astma, alergie a další nemoci dýchacích cest. Dnes mají velmi dobrá zařízení na zvlhčování vzduchu v každém odborném obchodě.

Dřevo a vlhkost

Dřevo bobtná a sesychá pouze při změnách vlhkosti v intervalu od absolutně suchého do bodu nasycení vláken, tedy v rozmezí asi 30%, přičemž správně vysušené dřevo je připraveno k instalaci do interiérů s teplotami od 20 do 24 C a relativní vlhkostí vzduchu 45-65% bez výrazných výkyvů. Rychlost bobtnání a sesychání ovlivňuje povrchová vrstva, třívrstvý lak reaguje pomaleji než naolejovaná podlaha. Kvůli objemovým změnám pak může dřevo praskat a rozjíždět se ve spárách.

Než podlahu začnete používat

Pokud je to možné, měly by být místnosti používány teprve několik dní po dohotovení parketové podlahy. Pravidelným větráním a topením se zbytková vlhkost místnosti odvádí do vnějšího vzduchu, aniž by bylo třeba se obávat negativních vlivů na dřevěnou podlahu. Ve zvláštních případech může nicméně v nových stavbách dojít k mírné deformaci dřeva, která však při vysychání stavby zase zmizí.

Poněvadž se lakování na parketách a jiných površích dřevěných podlah provádí ručně nikoliv, jako například u nábytku, ve stříkacích komorách, nelze zabránit tvorbě mírných puchýřků nebo nepatrným nepravidelnostem. V době plánovaného používání tyto povrchové jevy zmizí. Lakování chrání parketovou podlahu uzavřenou filmovou vrstvou, dřevo tedy nemůže přijímat žádné nečistoty. Tato vrstva však časem podléhá, v závislosti na jejím namáhání, určitému opotřebení. Nečistota a zrnka prachu na podrážkách bot vrstvu laku rozškrábají. Pravidelným leštěním se toto předčasné opotřebení zmenšuje. Máte-li doma extrémní vlhko, zvolte raději dřevěnou podlahu ošetřenou olejem a voskem, nebo vodou ředitelným lakem. Na rozdíl od syntetických laků je totiž prodyšný. Syntetické laky sice nejsou náročné na údržbu, ale nesnesou rozpínání dřeva. Při výkyvech teploty a vlhkosti na takto ošetřené podlaze lak praská a odlupuje se. Na stará vybroušená prkna s vytmelenými spárami se hodí jednosložkový vrchní lak na vodní bázi, 100% polyuretan, kde je vytvrzující složkou vzdušný kyslík. Je vysoce odolný proti oděru a stopám po podrážkách bot.

14denní lhůta šetrného používání

Čerstvou vrstvu laku nechat 8 –12 hodin vyschnout, dříve po ní nechoďte. V prvních 14 dnech používejte parketovou podlahu jen šetrně, nábytek pokládejte opatrně, neposouvejte jej, podlahu nepokrývejte koberci. Ještě neprovádějte čištění vodou.

Začátek ošetření

Teprve po 14 dnech je třeba začít s ošetřováním, nalakované dřevěné podlahy se čistí mopem, jemným smetákem nebo vysavačem prachu. Lehké šlápoty a ulpívající nečistoty se odstraňují mírně navlhčeným, dobře vyždímaným hadrem. V žádném případě nepoužívejte ocelovou drátěnku, která by lak poškodila tak, že by se ke dřevu mohla dostat vlhkost a prach.

Četnost čistění a ošetřování
Mytí dle potřeby mopem s minimální vlhkostí, dále voskováním a leštěním:

  • mírně namáhané podlahy v bytech podle potřeby, přibližně vždy po 2 měsících
  • středně silně namáhané podlahy (schody, chodby, kanceláře) vždy za 2 až 4 týdny
  • nejvíce namáhaná místa před dveřmi a na chodbách je třeba eventuálně ošetřovat častěji. Má na nich být   stále tenoučká vrstvička vosku
  • tělocvičny, jednoúčelové tělocvičny (do nichž se chodí jen ve cvičkách) nevyžadují ošetřením voskem.

Masivní dřevěné podlahy a olejování

Naolejované dřevo je tmavší, zvýrazní strukturu dřeviny. Výhodou olejovaných povrchů je možnost přibarvení oleje tak, aby vytvořil patinu, takže i nové podlahy vypadají historicky. Oleje působí preventivně proti vysychání a tvorbě prasklin. Přírodní olejové přípravky dřevo hloubkově impregnují, zachovávají mu pružnost. Obnovení povrchové úpravy nevyžaduje broušení, jako je tomu u lakovaných povrchů. Olejované dřevo potřebuje jednou za jeden až dva roky obnovit vrstvu oleje. Nevýhodou podlah ošetřených olejem je malá odolnost proti chemickým přípravkům a gumovým podrážkám, alespoň pokud nejsou ošetřeny voskem nebo speciálním mýdlem.
Důležité pokyny

Ochranné působení lakované vrstvy se dá udržet u silně namáhaných ploch, jako jsou např. v kancelářích, na tanečních parketech, v hostincích apod. jen včasným obroušením a novým lakováním.

Nohy pohyblivých částí nábytku, zvláště sedacích souprav, je třeba opatřit vhodnými podložkami (např.plstěnými). Při používání křesel s kolečky je třeba na tyto nasadit vhodné podložky. Při zalévání květin je nutné dbát toho, aby voda nezůstávala pod květináči.

SKLADOVÁNÍ SUCHÉHO DŘEVA A DŘEVĚNÝCH VÝROBKŮ:

ve vnitřních prostorách nejlépe proložené v  teplotě 15-22 C  a vzdušné vlhkosti 45-64 %.

banner kon